Menu Close

Martial Asselin

Martial Asselin was a lawyer, Conservative MP, and the 25th Lieutenant Governor of Quebec. In 1969 he opposed Bill C-150, an amendment to the Criminal Code which would decriminalize homosexuality.

Names Martial Asselin (Main)
BE [n69.7]
Related Pages https://lglc.ca/person/MASS/
https://viaf.org/viaf/N/A/
Birth Date 1924/02/03
Birth Place https://lglc.ca/place/LAM/
Death Date 2013/01/25
Death Place https://lglc.ca/place/QC/
Occupations MP (PC-Charlevoix) Politician
1969/04/16 - 1969/05/14

https://lglc.ca/event/n69.7

Lawyer
1951

http://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/martial-asselin/(http://goo.gl/47deqg)

Mayor, La Malbaie Politician
1957 - 1963

http://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/martial-asselin/(http://goo.gl/47deqg)

Orders of Merit Officer of the Order of Canada (1996-11-14)
Associated People https://lglc.ca/person/PBOU/
(Spouses)
Personal
Romantic

http://lepinecloutier.athos.ca/fr/avis-de-deces/avis-de-deces/list?name=28028:le-tr%C3%A8s-honorable-martial-asselin-%28cp.,-c.r.,-o.c.,-b.a.,-ll.l.%29(http://goo.gl/kZChZS)

https://lglc.ca/person/GDAUT/
(Spouses)
Personal
Romantic

http://lepinecloutier.athos.ca/fr/avis-de-deces/avis-de-deces/list?name=28028:le-tr%C3%A8s-honorable-martial-asselin-%28cp.,-c.r.,-o.c.,-b.a.,-ll.l.%29(http://goo.gl/kZChZS)

Associated Organizations https://lglc.ca/organization/CON/ (Member)
1969/04/16 - 1969/05/14

BCDE [n69.7]