Menu Close

Rosemary Brown

Rosemary Brown was a Vancouver NDP MLA. She was one of the first Canadian politicians to support rights for gay men and lesbians, including supporting the inclusion of protections in the Human Rights Act based on sexual orientation.

Names Rosemary Brown (Main)
BE [n72.110]
Related Pages https://lglc.ca/person/RBRO/
https://viaf.org/viaf/50024820/
Birth Date 1930/06/17
Birth Place https://lglc.ca/place/KING/
Death Date 2003/04/26
Death Place https://lglc.ca/place/VAN/
Occupations MPP (NDP-Vancouver-Burrard) Politician
1972/12/09

https://lglc.ca/event/n72.110


“News: Legislator Supports BC Gay Rights,” Body Politic, no. 10 (1973), p. 6

Orders of Merit Officer of the Order of Canada (1996-05-09) Order of British Columbia (1995)
Associated Organizations https://lglc.ca/organization/NDP/ (Member)
1972/12/09

BCE [n72.110]