Menu Close

Lionel Choquette

Lionel Choquette was a Canadian politician who served in the Senate and House of Commons as a member of the Progressive Conservative party in the Ottawa East Riding.

Names Lionel Henri Choquette (altName)

BE [http://www.parl.gc.ca/ParlInfo/Files/Parliamentarian.aspx?Item=d3178f97-eedd-4201-b743-6f82a5ef85ac&Language=E(http://goo.gl/ltqKHG)]

Lionel Choquette (Main)
BE [n73.37]
Related Pages https://lglc.ca/person/LCHO/
https://viaf.org/viaf/N/A/
Birth Date 1906/03/06
Birth Place https://lglc.ca/place/OTT/
Death Date 1983/09/27
Occupations Senator, Senate Committee on Legal and Constitutional Affairs Government
1973/03/08

https://lglc.ca/event/n73.37

Associated People https://lglc.ca/person/CBIS/
(Spouses)
Personal
Romantic - 9/27/1983

“Carmen CHOQUETTE: Obituary,” Ottawa Citizen, 13 June 2015, http://www.legacy.com/obituaries/ottawacitizen/obituary.aspx?pid=175071537

Associated Organizations https://lglc.ca/organization/LIB/ (Member)
1973/03/08

BCE [n73.37]